Farma oraganiczna
blog farma organiczna

10 porad jak zacząć zdrowe odżywianie i nie poddać się

jak zaczac zdrowe odzywianie

Nie wiesz, jak zacząć zdrowe odżywianie? Zacznijmy od tego, że przejście na zdrowy tryb życia nie oznacza samych wyrzeczeń, jedzenia do końca życia sałaty i pożegnania się raz na zawsze z Twoją ulubioną pizzą. 

Na początku wprowadzanie nowych smaków czy produktów może wydawać się ciężkie i czasochłonne. Wydaje się, że cały czas wolny poświęcisz na gotowanie posiłków na kolejny dzień, Twój portfel będzie szczuplejszy, a dodatkowo ucierpią na tym Twoi najbliżsi, bo nie będziesz mieć dla nich czasu. Jeśli właśnie tak myślisz, to jesteś w błędzie! Jeśli spróbujesz sam się przekonasz, że jest to o wiele prostsze. 

Podpowiem Ci, jak zacząć zdrowe odżywianie i powoli, małymi krokami zmieniać dietę na zdrowszą, bardziej różnorodną oraz smaczniejszą. Nie musisz od razu wprowadzać wszystkich zasad, wystarczy, że na sam początek wprowadzisz dwie, a co tydzień lub dwa dodawaj kolejne zasady, aż stanie się to czymś zupełnie normalnym. 

  • Ustal pory i ilości posiłków. 


Warto ustalić ile zjesz posiłków w ciągu dnia. Mogą być to 3,4 lub 5 posiłki z odstępem czasowym 3-4 godzinnym (nie martw się jeśli przegapisz porę danego posiłku, możesz go zjeść trochę później lub wcześniej). Dzięki temu unikniesz pojadania w ciągu dnia, a co za tym idzie nie zjesz dodatkowych niepotrzebnych kalorii. 

  • Warzywa spożywaj jak najczęściej. 


Warto ustalić ile zjesz posiłków w ciągu dnia. Mogą być to 3,4 lub 5 posiłki z odstępem czasowym 3-4 godzinnym (nie martw się jeśli przegapisz porę danego posiłku, możesz go zjeść trochę później lub wcześniej). Dzięki temu unikniesz pojadania w ciągu dnia, a co za tym idzie nie zjesz dodatkowych niepotrzebnych kalorii. 

  • Spożywaj dwie porcje owoców dziennie.


Jedna porcja owoców to np. jedno średnie jabłko, banan lub brzoskwinia. Najlepiej zjadaj je z jogurtem naturalnym i orzechami jako II śniadanie lub jako dodatek do porannej owsianki. 

  • Wybieraj produkty pełnoziarniste. 


Jeśli nie wiesz, jak zacząć zdrowe odżywianie, to wybierając produkty pełnoziarniste dostarczysz swojemu organizmowi więcej witamin oraz cennego błonnika, który pozytywnie wpływa na perystaltykę jelit.

  • Spożywaj minimum 2 porcje produktów mlecznych dziennie. 


Ta grupa produktów charakteryzuje się sporą zawartością wapnia. Dodatkowo produkty poddane fermentacji jak kefir czy jogurt mają w swoim składzie szczepy bakterii, które poprawiają perystaltykę jelit oraz wzmacniają mikroflorę. Dla wegan ciekawym zamiennikiem będą napoje roślinne – kokosowe, migdałowe, szukaj tych wzbogaconych w wapń. Jogurty mleczne, możesz zamienić na jogurt kokosowy. 

  • Jako źródło białka wybieraj chude mięsa, ryby, nasiona roślin strączkowych i jaja. 


Najlepszym wyborem będą chude mięsa, czyli kurczak lub indyk, ponieważ dzięki temu pozbędziesz się w swojej diecie nadmiaru tłuszczy nasyconych. Natomiast ryby im bardziej tłuste tym lepiej, gdyż zawierają więcej cennych kwasów tłuszczowych omega-3. Nasiona roślin strączkowych będą ciekawym urozmaiceniem diety. Jaj nie musisz się obawiać jeśli jesteś zdrowa/y i Twój lipidogram (czyli zbadany we krwi poziom cholesterolu i trójglicerydów) nie jest zaburzony. 

bakalie

 

  • Jako źródła tłuszczu wybieraj orzechy, nasiona oraz oleje roślinne. 

Orzechy oraz nasiona dodawaj do owsianki, jogurtu lub zjedź jako samodzielną przekąskę. Pamiętaj jedynie o tym, aby nie zjeść całej paczki na raz z racji dużej kaloryczności tych produktów. Do smażenia wybieraj olej rzepakowy lub oliwę z oliwek, natomiast na zimno sprawdzi się olej lniany.

  • Unikaj spożycia cukru.


Jeśli masz ochotę na coś słodkiego i nie wiesz jak zdrowo się odżywiać nie odmawiając sobie słodyczy, wybierz suszone owoce, gorzką czekoladę, zrób domowy budyń, batoniki zbożowe lub chlebek bananowy. Twój organizm Ci za to podziękuje!

  • Sól zastępuj ziołami. 


Staraj się spożywać mniej soli, a zamiast niej wprowadź do swojej kuchni zioła i przyprawy. Dodawaj dużo natki pietruszki, kopru, szczypiorku, bazylii, oregano, lubczyku… będzie pysznie!

  • Pij wodę!


Wybieraj wodę mineralną i pij ją małymi łykami przez cały dzień – tak najlepiej nawodnisz organizm. 

  • I dodatkowa zasada – 90/10.


Czyli 90% dnia jesz zdrowo, a 10% pozostawiasz na MAŁE grzeszki. Dzięki temu zdrowe odżywianie będzie prostsze i bez wyrzutów sumienia. Ja taką zasadę stosuję już bardzo długo i bardzo dobrze się sprawdza.

Nie martw się więc dłużej, jak zacząć zdrowe odżywianie – jak widzisz nie jest to wszystko takie trudne. Jeżeli zdarzy ci się jakieś odstępstwo od diety – nic się nie martw! Każdemu trafiają się upadki. Istotne jest, aby nigdy już nie wrócić do swoich starych nawyków. Ciesz się ze zmiany Twojej sylwetki, wyglądu skóry oraz poprawy samopoczucia z nowym zdrowym odżywianiem.  

Przedstawione wyżej zasady dostosowane są do zdrowych osób. Jeżeli towarzyszy Ci jakaś choroba, zasady te mogą się zmienić. 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Odwiedź mnie
Archiwa