Do chleba pasta z ciecierzycy jest niezastąpiona! Jako że chleb jest najszybszym i najchętniej przekąszanym elementem naszego jadłospisu, zaczynam serię przepisów pt.: Do chleba, a na dobry początek – Pasta z ciecierzycy, powszechnie nazywana hummus.
Gdy zastanawiam się, co będzie najlepsze i najszybsze na śniadanie czy kolację, to do chleba pasta z ciecierzycy jest tu wyśmienitym wyborem. Aby przygotować danie do chleba pasta z ciecierzycy czyli hummus, jest wprawdzie trochę zabawy, ale za to potem…mmmm, same pyszności. O ciecierzycy zwanej również cieciorką, piszę więcej tutaj. Cieciorka zawiera białka o korzystnym składzie aminokwasowym i w związku z tym z powodzeniem zastępuje mięso. Z nasion ciecierzycy wyrabia się też mąkę bezglutenową nazywaną besan. Ugotowaną cieciorkę najlepiej doprawiać oliwą ziołami takimi jak szałwia, rozmaryn, kolendra, pietruszka, kmin, kurkuma, dobrze też komponuje się z suszonymi pomidorami, papryką, cytryną lub limonką, rozmarynem lub awokado. Podstawowa pasta z ciecierzycy do chleba może być wzbogacana w zależności od upodobań o suszone pomidory, zielony groszek czy paprykę
Przepis na danie
Do chleba: Pasta z ciecierzycy
- 250 g suszonej ciecierzycy (tej z puszki nie ufam, zawsze są tam jakieś syfiaste dodatki)
- 100 g pasty tahini (przepis poniżej)
- 1-2 ząbki czosnku
- niegazowana woda mineralna
- oliwa
- sok z cytryny (1-2 łyżki)
- sól
Pasta tahini:
- 1/2 szklanki ziaren sezamu uprażonych na suchej patelni – im dłużej prażymy tym ciemniejszą i mocniejsza w smaku będziemy mieli pastę
- 1-2 łyżki oleju sezamowego
Uprażony sezam studzimy. Następnie miksujemy/blendujemy wraz z olejem na gładką masę. Pasta musi być gładka aby nie były wyczuwalne w hummusie drobinki sezamu.
Przygotowanie dania
Do chleba: Pasta z ciecierzycy
Ciecierzycę moczymy w wodzie ok. 10 godzin, następnie wodę w której się moczyła wylewamy, nalewamy świeżą i gotujemy w niej ciecierzycę z dodatkiem niewielkiej ilości soli ok. 2 godziny na małym ogniu. Ugotowaną cieciorkę odcedzamy, dodajemy przepuszczony przez praskę czosnek, cytrynę, wystudzoną pastę tahini i tyle oliwy, aby po zmiksowaniu powstała gładka masa. W razie jakby masa wydawała się za sucha/gęsta można dodać wodę.
Hummus najlepiej smakuje na ciepło, posypany papryką lub świeżymi ziołami, ale po wstawieniu do lodówki nie traci wiele ze swoich walorów smakowych. Jak dla mnie, do chleba pasta z ciecierzycy nadaje się jak mało co!